SINU BRIIF JÄTKUB JA NÜÜD SAAD LÄHEMALT TEADA EOVJ ÜKSUSE TÖÖMEETODITE JA OPERATSIOONIDE ISELOOMU KOHTA.
Su parimad sõbrad siin on varjud ning mõnikord pead tegutsema täiesti üksi.
Kui oled valmis, jätka briifi lugemist.
Võimatut ei ole olemas
SINU BRIIF JÄTKUB JA NÜÜD SAAD LÄHEMALT TEADA ERIVÄE TÖÖMEETODITE JA OPERATSIOONIDE ISELOOMU KOHTA.
Su parimad sõbrad siin on varjud ning mõnikord pead tegutsema täiesti üksi.
Kui oled valmis, jätka briifi lugemist.
SINU MEESKOND OLED SA ISE.
08.05.2008 ANDIS KAITSEVÄE JUHATAJA, KINDRAL ANTS LAANEOTS VÄLJA KÄSKKIRJA NR 136 „ESTSOF RÜHMA MOODUSTAMINE“.
Võimet oli ettevalmistatud juba aastaid, aga see oli esimene kaitseväe käskkiri, kus öeldakse, et erioperatsioonide võime peab Eesti kaitseväel olema. Allüksus jäi endiselt Luurepataljoni ülema alluvusse, kuid sellest hetkest tähistatakse 08. maid erioperatsioonide väejuhatuse aastapäevana.
ERIOPERATSIOONIDE GRUPP TEGUTSES LUUREPATALJONI KOOSSEISUS KUNI 2012. AASTA LÕPUNI, MIL VABARIIGI VALITSUS KINNITAS SEADUSEMUUDATUSE, MILLEGA LOODI KAITSEVÄE ERIOPERATSIOONIDE ÜKSUS ERALDISEISVANA NING STRUKTUURILISELT ALLUB SEE OTSE KAITSEVÄE JUHATAJALE.
Kaitseväe erioperatsioonide üksuse loomisega tekkis sisuliselt uus väejuhatus, mille üheks osaks sai varem luurepataljoni all eksisteerinud EOG – erioperatsioonide grupp (SOTG – Special Operations Task Group). Eelkõige oli struktuurimuudatust vaja seetõttu, et erioperatsioonid kui strateegilise juhatuse tegevusvahend ei saa olla teise strateegilise vahendi (luure) osa.
Alates 1. augustist 2014 on Kaitseväe erioperatsioonide üksuse uus nimetus erioperatsioonide väejuhatus. Erioperatsioonide väejuhatuse jaoks oli 2. oktoober 2012 väga oluline päev. Siis annetati üksusele lipp, mida võib pidada üksuse operatsiooni-võimeliseks tunnistamise märgiks. Samal päeval sõlmisid Eesti ja Ameerika Ühendriigid koostöömemorandumi Eesti eriüksuse saatmise kohta NATO operatsioonile Afganistani.
ESIMENE KAITSEVÄE ERIOPERATSIOONIDE SIHTÜKSUS (SOTU – SPECIAL OPERATIONS TASK UNIT) ALUSTAS TEENISTUST ISAF-IS 2012. AASTA LÕPUL.
ERIOPERATSIOONIDE VÄEJUHATUS TEEB AKTIIVSELT KOOSTÖÖD LISAKS AMEERIKA ÜHENDRIIKIDELE VEEL SAKSAMAA, POOLA JA BALTI RIIKIDE ERIÜKSUSTEGA.
Erioperatsioonide väejuhatuse ülemad
Alates 2023 kolonel Rivo Meimer
2019 – 2023 kolonel Margus Kuul
2012 – 2019 brigaadikindral Riho Ühtegi
EOVJ
- Kui lokaalne on EOVJs väljaõpe, st kui suures osas on see Eestis paikne ja kui sageli on reisimist?
EOVJ väljaõppetsüklis on tegevusi nii Eestis kui välismaal.
- Kui paljudel välisoperatsioonidel on EOVJ oma eluaja jooksul osalenud ja kus?
Erioperatsioonide väejuhatus on osalenud sõjalisel missioonil Afganistanis ja Malis sihtüksuse Takuba koosseisus operatsioonil Barkhane. Samuti käime ühiselt treenimas erinevate NATO liikmesriikide eriüksustega.
- Kui palju vabadust antakse erioperaatoritele oma füüsiliste treeningute läbiviimiseks või on kõigile üks ja sama treeningkava ettenähtud?
Üldiselt anname vabadust päris palju, ent allüksused korraldavad ka üksusesiseseid ühistreeningud.
- Kas operaatoritele õpetatakse ka võitluskunste?
Jah.
ERIOPERAATOR
- Kui pikaks ajaks sõlmitakse erioperaatori tööleping?
Kui meie tulevane võitleja läbib Valiku, võtame ta esialgu teenistusse üheks aastaks. Selle aasta sisse jääb kuue kuu pikkune erioperatsioonide baaskursus, mis on sisuliselt Valiku jätk, sest ka selle ajal hindame tulevase erioperaatori sobivust meie üksusesse. Esimese aasta põhjal näeb ka erioperaator, kas talle töö sobib. Seejärel võtame ta teenistusse kuni viieks aastaks. Pärast kümmet aastat katkematut tegevteenistust võtame tegevväelase tegevteenistusse määramata ajaks.
- Kas erioperaator saab naasta täielikult tsiviilellu või kannab ta mingeid kohustusi veel riigi ees?
Tegevteenistusest lahkudes määrame erioperaator erioperatsioonide väejuhatuse reservi, mis toimib samamoodi nagu teised kaitseväe reservüksused. Aeg-ajalt korraldame õppekogunemisi ning vajadusel saab reservis oleva operaatori välja kutsuda ka kriisiolukorras.
- Kas te otsite pidevalt operaatoreid juurde või on mingi limiit, millest te üle ei lähe?
Nagu iga teine väeosa, vajame ka meie järelkasvu.
- Mis iseloomujooned on erioperaatorile omased ning kasulikud?
EOVJ
- Milline on osakaal meeste ja naiste vahel EOVJ-s? Usun, et teil kindlasti nais-teenijaid ka, ilmselt küll vähem?
Erioperatsioonide väejuhatus võtab teenistusse kõiki, vastavalt nende sobivusele ametikohale, olenemata soost.
- Mis tehnikat ja relvastust õppustel ja igapäevatöös kasutate?
Eesti eriväelased kasutavad maailmatasemel relvastust ja varustust. Kui on soov selle kõigega lähemalt tutvuda, tuleb tulla teenistusse!
- Kui kõrgelt langevarjuhüppe drillid toimuvad?
Rahuajal alla 250 meetri kõrguse ei hüpata.
- Piltidel on näha estcam digilaiguga kui ka multicam, või selle sarnase laiguga operaatoreid. Kas teil on üleminek digilaigult teise või kasutatakse multicam laiku ainult kindlatel operatsioonidel?
Oluline pole vorm ise, vaid mees selles vormis. Ent see, millist vormi kasutame, sõltub ülesandest.